Psaní blogu je skvělý nástroj, který nakopne vaše podnikání. Zvedne vám návštěvy na webu a povědomí o vašem produktu. Získáte prostor, kde se můžete sami bez omezování prezentovat. Je jen váš. Jak ale zařídit, aby ho četli i vaši zákazníci? Aby měl vůbec smysl? Když si odpovíte na několik otázek, hned se to dozvíte.
Proč vůbec chcete psát blog?
Někdo vám řekl, že je to dobrý nápad? Nebo si ho vede vaše konkurence a vy nechcete být pozadu? Tohle jsou motivace, které k úspěšnému firemnímu blog většinou nevedou. Proto byste si měli pořádně rozmyslet, proč chcete zveřejňovat články na svém webu. Pojďme se podívat na pár skutečných důvodů, proč vám může být blog užitečný.
- Dobře napsané články na blogu přivádějí na web uživatele, kteří by ho jinak nenavštívili. Lákají potenciální klienty. Pokud navíc využijete vhodná klíčová slova a další principy optimalizace pro vyhledávače (SEO), pomohou vám texty k častějšímu zobrazování stránek ve vyhledávačích.
- Pokud budete psát o svém oboru, získáte prostor pro prezentaci svých produktů nebo služeb. Pozor ale na formu, jakou to děláte. Nestačí napsat, že podle vás je ta nová sekačka na trávu fakt super. Čtenáře bude spíš zajímat odborná recenze s vypsanými klady i zápory nebo třeba průvodce výběrem nového spotřebiče.
- Příspěvky na odbornější témata, kde dáte lidem nahlédnout pod pokličku svého řemesla, ukážou, že své práci opravdu rozumíte. Tím získáte důvěru zákazníků.
- Články také můžete dál šířit na sociálních sítích nebo pomocí newsletterů. Připomenete se tak stávajícím klientům a ukážete jim novinky z vašeho podnikání.
O čem budete psát?
Pokud plánujete psaním článků na blog podpořit svůj business, pravděpodobně budete psát o tématech ze svého oboru. Předem si ale zjistěte, jestli téma splňuje naše 4 pravidla pro úspěšný blog.
- Píšete přínosně a unikátně – Nezveřejňujte to stejné, co už 10x omlela konkurence. Najděte si svůj vlastní styl, který přinese do vašeho oboru něco nového, a klienti to ocení.
- Obsahu rozumíte – Pošlete do světa jen ty články, ve kterých víte, o čem mluvíte. Neopisujete od ostatních. Nebo si najděte někoho, kdo tématu rozumí a napíše to pro vás.
- Víte, pro koho píšete – Zjistěte si, jestli téma, které chcete zveřejňovat, někoho opravdu zajímá a bude ho číst. A kdo přesně to je. Poptejte se zákazníků, lidí ve svém okolí a udělejte si rešerše na internetu.
- Plánujete dopředu – Právě teď máte v hlavě spoustu nápadů na články. Za pár týdnů či měsíců vás ale možná semelou běžné starosti a na blog ztratíte čas, inspiraci nebo i náladu. Zkuste si teď sednout a z hlavy vymyslet alespoň 20 článků, které můžete použít. Pokud je dohromady nedáte, s blogem raději ani nezačínejte. S hledáním témat vám pomůže i náš průvodce.
Jste si jistí, že to zvládnete?
Dopředu si psaní přesně rozmyslete. Jak často budete blog aktualizovat? Kdo bude mít články na starost? Kdo bude vymýšlet nová témata? A tento plán opravdu dodržujte. Není nic horšího než blog o 6 článcích s posledním příspěvkem, který je přes půl roku starý. Nemusíte hned chrlit jeden text za druhým. Někdy stačí jeden článek měsíčně. Pokud ale přestanete psát úplně, je to špatná vizitka.
A pár rad na závěr:
- Vytvořte si jednoduchý publikační plán. Do něj si zaneste témata, o kterých chcete psát. Myslete na jejich sezónnost a vhodnost. Napište si k nim termín, kdy je vydáte. Díky tomu si vytvoříte systém a řád a nebudete plácat páté přes deváté.
- Nejdříve si napište několik článků „do šuplíku”. Až poté blog zveřejněte. Jeden osamocený článek v celé rubrice vypadá trochu žalostně.
- Pište zajímavě a hlídejte si gramatiku. Jak psát na blog, zjistíte v našem návodu.
- Články propagujte, kde můžete. Dejte je na sociální sítě, rozešlete je, vyrobte si banner na homepage. Jen tak se dostanou mezi lidi.
- Analyzujte výsledky. Používejte Google Analytics a porovnávejte všechny příspěvky, které zveřejníte. Jak na to, zjistíte v našem článku.
- Vydržte. Ze začátku si vaše texty pravděpodobně moc lidí nepřečte. Chvíli to trvá, než si zvyknou chodit k vám pro radu. A než si vás všimnou vyhledávače. Ale stojí to za to.
Úplně nakonec pro vás máme skvělou zprávu. Tohle všechno nemusíte dělat sami. S plánováním, rešeršemi, samotným psaním nebo revizemi vám rádi pomůžeme. Ozvěte se nám a my vám řekneme víc.