Dobré články na blog jsou jako zrnka zlata vyrýžovaná z potoka. Nestojí vás nic. Kromě času, námahy a spousty zkušeností. Zato mají obrovskou cenu. Přivedou vám nové zákazníky, zvednou povědomí o značce a dokáží, že své práci rozumíte. Objevte v sobě autora perfektních textů na blog pomocí těchto 5 tipů.
1. Titulek
Nejklíčovější a tím pádem nejnáročnější část celého článku. Do malého prostoru musíte vměstnat důvod, proč má čtenář věnovat svůj čas zrovna vašemu textu. Na internetu najdete spoustu článků, které analyticky rozebírají, kolik slov má lákavý titulek obsahovat, že je dobré do něj vložit číslo, superlativy, aktivní slovesa a samozřejmě klíčová slova – aby ho našly i vyhledávače. Všechno je to pravda. Ale skvělý nápad, originální pojetí nebo třeba hra se slovíčky pozvedne váš nadpis ještě mnohem výš.
Tak schválně – který článek byste si rozklikli raději?
- 5 kroků, se kterými jednoduše odstraníte nebezpečnou osinu z tlapky
nebo
- Když se příjemné odpoledne promění na osinu v … tlapce
(zdroj)
2. Perex
Čtenáře jste zaháčkovali titulkem a oni si článek otevřeli. Teď musíte udržet jejich pozornost! Každý čtenář miluje příběhy. Vyprávějte, slibujte skvělá řešení jejich problémů, buďte konkrétní. Hlavně zapomeňte na obecné informace a vágní sdělení.
Co by vás zaujalo?
- Když jsem chodila na střední školu, vyrostl nám za domem menší průmyslový areál. Pár skladů, dílen a kanceláří. A na jedné z budov se brzy objevil velký nápis Velkoobchod nápoji. Procházela jsem kolem něj každý den. Okamžitě, co jsem ho zahlédla, mi pil krev.
Nebo
- V jazykových vazbách lidé často chybují. Nejčastějších pravopisných prohřešků se dopouštějí při užívání sloves. Neděláte podobné chyby i vy?
(zdroj)
3. Jazyk
Pište česky, spisovně a srozumitelně. Vyvarujte se trpného rodu, omezte sloveso být na minimum, nepoužívejte zbytečně zápory. Střídejte krátké a dlouhé věty, používejte aktivní slovesa, emotivní přídavná slova. A zbytečně se nevykecávejte. Co není nezbytně nutné, bez milosti smažte.
Samo o sobě to ještě z vašeho článku hvězdu neudělá. Když si ale najdete vlastní styl a mluvíte stejně jako vaši zákazníci, vyniknete. Prodáváte oblečení pro teenagery? Tykejte jim, používejte klidně slangové výrazy. Ocení to. Obchodní právník bude naopak velmi formální. Ani on ale nemusí na webu používat odborné výrazy, kterým jeho klienti stejně nerozumí.
- Podívejte se, jak pracuje s jazykem třeba e-shop www.woox.cz nebo realitní kancelář www.domamakleri.cz.
4. Struktura
Velká část čtenářů článek nejdřív projede pohledem – scanuje a teprve pak se rozhodne, jestli ho přečte. Jednolitá masa textu by jim neposkytla žádné záchytné body, které by je zaujaly. A s největší pravděpodobností by je odradila. Stejně tak roboti vyhledávačů mají mnohem raději členité texty s označenými mezititulky. Odstavce, různé odrážky, obrázky, infografiky. Tohle všechno pozvedne kvalitu vašeho příspěvku o několik řádů výš.
- Zkuste si představit tento článek jako jeden dlouhatánský odstavec. Přečetli byste si ho?
5. Užitečnost
Na chvilku zapomeňte, že cíl vašeho psaní jsou noví klienti, vyšší obrat nebo nárůst návštěvnosti vašeho webu. Každý článek, který napíšete, totiž musí být hlavně užitečný pro čtenáře. Dejte jim důvod dočíst ho až do konce. Předejte jim praktické rady opřené o vaše vlastní zkušenosti. Ukažte jim nový úhel pohledu, který ještě nikoho nenapadl. Nebo je aspoň pobavte.
Teprve až článek dopíšete, projděte si ho a zkontrolujte, jestli splňuje i vaše cíle. Na konec přidejte výzvu k akci. Udržte čtenáře na webu. Připomeňte jim, že skvělé řešení na své problémy najdou právě u vás. Doporučte jim nejlepší produkty z vašeho sortimentu.
Už vám docházejí témata, o kterých psát? Poraďte se s praktickými online nástroji. Pár tipů jsme vám dali do tohoto článku. Nebo nechte svůj blog na nás. Víme, jak na čtivé a zajímavé texty – dokonce i z vašeho oboru. Ozvěte se nám.