Vyvarovat se chybám, dosáhnout úspěchy. Kazí tyhle přešlapy i vaše texty?

Když jsem chodila na střední školu, vyrostl nám za domem menší průmyslový areál. Pár skladů, dílen a kanceláří. A na jedné z budov se brzy objevil velký nápis Velkoobchod nápoji. Procházela jsem kolem něj každý den. Okamžitě, co jsem ho zahlédla, mi pil krev. „Jak velkoobchod nápoji? Snad s nápoji,“ nadávala jsem tehdy. Dnes už vím, že jsem se mýlila. Dopouštíte se podobných stylistických faux-pas i vy? Zkontrolujte si to. Máme tu pro vás několik nejčastějších prohřešků.

Pro jazykové vazby neexistují jednoduchá a pevně daná pravidla. Zkrátka pro ně musíme získat cit. Právě proto v nich často chybujeme.

Jak je to s tím velkoobchodem?

V použití sedmého pádu tápeme opravdu často. Předložku zapomínáme vložit tam, kde patří a strkáme ji mezi slovíčka, kde pro ni není místo. Už vám někdy uklouzlo, že se zrovna zabýváte s novým projektem? Nebo vás někdo tak naštval, že jste s ním opovrhovali? Stejně tak to je i s mým velkoobchodem nápoji. Tam naopak „s“ nepatří.

Slovesných vazeb, ve kterých má spousta lidí guláš, je mnohem víc. Přiznejte se:

  • Vyvarujete se chyb/chybám v použití pádu? (správně je chyb)
  • Dosáhli jste úspěchů/úspěchy? (správně je úspěchů)
  • Dbáte na/o precizní gramatiku? (správně je na)
  • Rádi diskutujete o copywritingu/copywriting? (správně je o copywritingu)
  • Účastníte se skvělého/na skvělém workshopu? (správně je skvělého)
  • Předpokládáte dokonalý článek/s dokonalým článkem? (správně je dokonalý článek)

Přestaňte chybovat v jazykových vazbách. Jak na to?

Máte hned několik možností:

  • Trénujte. Mluvte, poslouchejte a hlavně čtěte. Přirozeně získáte cit pro správnou stylistiku i gramatiku.
  • Vyhněte se. Problematická slova zkrátka nepoužívejte. Každý výraz má nějaké synonymum. Když si nejste jistí, použijte jiný termín.
  • Poraďte se. Pořiďte si valenční slovník a v případě pochyb do něj nahlédněte. Najdete v něm všechny slovní vazby. Za pozornost stojí také kniha Pište správně česky: poradna šílených korektorů od Dalibora a Petra Behúnových. Je čtivá a srozumitelná i pro laiky a vysvětluje všechny možné i nemožné přešlapy, kterých se při psaní dopouštíme. A když radu potřebujete rychle, prostě si ji vygooglete. Vyhledávače znají každou správnou odpověď.

Znáte další takové slovní přešlapy? Napište nám je (nebo snad o nich)?

Autor: Zuzka