Nedávno jsem na jednom blogu četla, že copywriter nepotřebuje mít širokou slovní zásobu. Má mluvit hlasem lidu a psát tak, aby tomu všichni rozuměli. Já jsem si vždycky myslela, že naopak časté čtení knih a bohatý slovník se hodí každému autorovi. A je jedno, jestli píše bibli, nebo slevový leták Lidlu. Nakonec jsem se rozhodla vytvořit jednoduchý seznam pro a proti. Zkusit zjistit, kde leží pravda. Chcete vědět, jak to dopadlo?
PLUSY ŠIROKÉ SLOVNÍ ZÁSOBY
ARGUMENTY – Nasáváním co největšího množství slov a informací logicky pracujete i na svém intelektu a kreativitě. A díky tomu získáte další argumenty, jak přesvědčit zákazníka k nákupu produktu, který zrovna nabízíte.
ČTIVOST – Synonyma jsou klíčem ke čtivému textu. Koho by bavil článek, kde se už po stopadesáté opakují výrazy jako práce, řekl, vedení nebo třeba obyčejné sloveso být. Snad úplně každé slovo jde nahradit jiným termínem. A obohatit tím dosud nudné dílko. (Malé cvičení: Zkuste v tomto článku najít všechny výrazy pro SLOVO.)
GRAMATIKA – Už je tu zase. Ta hloupá gramatika, která dokáže i z luxusního textu udělat vysmívaného chudáčka. Stačí na ni trochu zapomenout. Díky častému čtení a bohaté slovní zásobě jste zase o kousek blíž k bezchybným výtvorům.
MÍNUSY BOHATÉHO SLOVNÍKU
SROZUMITELNOST – Nu ano. Většina copywriterů píše pro obyčejné lidi. Popisuje i komplikované produkty tak, aby jejich výhodám rozuměla babička ze Lhoty, pokud je pro ni produkt určený. Znamená to ale nutně omezenou slovní zásobu? Nebo jde spíš jen o to, jak a kdy daná slovíčka použijeme?
NEVHODNÉ VÝRAZY – Pořád existuje spousta termínů, které snad nikdy neměly spatřit světlo světa. Nebo vy snad opravdu nezbytně potřebujete používat sousloví, jako je komplexní péče, provádět činnost nebo třeba realizace projektu? Máte povoleno na ně zapomenout.
SUMA SUMÁRUM…
No, nakonec se nám ty mínusy změnily vlastně v plusy, že? Široký slovník je zkrátka skvělý vždycky. Uvědomili jste si teď, že to je trochu i vaše slabina? Bez obav. Sice se proběhnete po dlouhé trati, ale slovní zásobu si nakonec můžeme rozšířit všichni. Třeba takhle:
ČTENÍM – Už Stephen King ve své knize „O psaní“ radí budoucím autorům co nejvíc číst. Samozřejmě také záleží na tom, co čtete. Nejlepší jsou kvalitní autoři beletrie nebo třeba odborníci ve vašem oboru. Pohádky před spaním jsou super. Ale spíš pro vztahy s vašimi dětmi než pro vaši práci.
PSANÍM – Pasivní slovní zásobu máme všichni mnohem širší než tu aktivní. Zhruba 3 až 6krát. Když každý den napíšete aspoň 1 normostranu, začnete používat i termíny, které máte uložené hluboko v hlavě. A přesunete výrazy, které jen znáte, do položky „aktivně používám“.
SLOVNÍKY – Asi každý z nás si při práci pomáhá občasným nahlédnutím do slovníku. Řeší gramatické chytáky nebo ho zrovna nenapadá žádné synonymum. Skvělé je, že i tímhle obyčejným hledáním navyšujeme počet slovíček ve svém aktivním arzenálu.
P.S. Vyhledali jste si synonymum pro slovní zásobu? A našli?
Autor: Zuzka