Copytahák: Naučte se psát čísla a číslovky bez chyb

Na schůzku jsem vyrazil s 15ti minutovým náskokem. Vzal jsem s sebou 8mou verzi chystaného projektu a očekával 100 % úspěšnost. Přestože byla zima kolem – 5°C, cestou k mým pěti klientům jsem se trochu zapotil. Schválně. Kolik jste v těchto větách našli chyb v psaní čísel? Napovíme vám, my bychom opravili úplně všechny. A vy příště také. Připravili jsme pro vás tahák, se kterým to zvládnete raz dva.

 

Pravidlo číslo 1 – Buďte jednotní

Začneme spíš stylistickou než pravopisnou radou – v jednom textu držte vždy stejný styl. Když se rozhodnete psát číslovky slovem, dejte si pozor, ať se vám v půlce článku nezačnou proměňovat na číslice. A naopak.

  • Náš TIP: Novináři milují titulky jako „Z ohrady uteklo sedmapadesát ovcí“ nebo „Na demonstraci protestovalo šest tisíc lidí“. Copywriteři ale ví, že čtivější a srozumitelnější je napsat číslice 57 a 6 000. Pěkně rozbijí jednolitý text, zaujmou oko čtenáře a vyhnete se s nimi zbytečně dlouhým výrazům.

 

Pravidlo číslo 2 – Oddělujte mezerami

Nejjednodušší je zapamatovat si, že před a za každou číslovku patří mezera. A to platí pro slova i číslice. Bohužel ale existuje spousta případů, kdy je to jinak. Pojďme se na ně spolu podívat:

  • u řadových číslovek dáváme za číslo tečku a oddělíme ho mezerou:

správně: vaše dítě chodí do 4. třídy a už vyhrálo 2. cenu v pravopisné soutěži

špatně: vaše dítě chodí do 4té třídy a už vyhrálo 2 cenu v pravopisné soutěži

  •  u data – opět jde o řadové číslovky, takže za ně patří tečka a ještě k tomu mezera:

správně: 12. 1. 2017 nebo 12. ledna 2017

špatně: 12.1.2017  

  • při spojení s přídavným jménem nebo příslovcem – toto je jediný případ, kdy spojujeme dohromady číslovky se slovy. A stejně to funguje i u čísel psaných slovy:

správně: 18letá (osmnáctiletá) přítelkyně, 6krát (šestkrát nebo 6x) opakovaný test, 3měsíční (tříměsíční výpovědní lhůta)

špatně: 18 letá (18ti letá, osmnácti letá), 6 krát (6 x, šest krát), 3 měsíční (3. měsíční, tří měsíční)

  • u přehozených výrazů – tohle pravidlo se týká jen slovy psaných čísel – jednou se píšou zvlášť a podruhé dohromady. Záleží, jestli použijete obrácený tvar, nebo ne:

správně: vašemu dědečkovi je dvaaosmdesát let nebo je mu osmdesát dva let

špatně: dědečkovi není ani dva a osmdesát let ani osmdesátdva let

  • při psaní zeměpisné šířky a délky, kladné či záporné hodnoty a exponentů nebo indexů – většina značek se píše až za mezeru (například vzdálenost 30 m, váha 65 kg apod). Existují ale 3 zápisy, kde je to jinak. Nejčastěji chybujeme v psaní teploty. Pokud je pod bodem mrazu, patří mínus těsně před číslovku, naopak stupně Celsia leží až za mezerou:

správně: mráz -5 °C, 48°4′3″ jižní šířky, mocnina 7³

špatně: mráz – 5°C nebo -5°C ani – 5 °C, 48° 4′ 3″ jižní šířky ani 48 ° 4 ′ 3 ″ jižní šířky nebo mocnina 7 ³

 

Pravidlo číslo 3 – Neskloňujte číslice

Také se chcete pochlubit, že máte nové auto s osmi sedačkami? A koupili jste ho s patnáctiprocentní slevou? Pomocí slov jsme si s tím poradili celkem hravě. Jak to ale napsat číslicemi?

Nikdy nedávejte za čísla skloňovací koncovky jako 8mi sedačkami nebo 15ti % slevou. Ani pomlčka 8-mi či 15-ti vám nepomůže.

Jediná správná verze je s 8 sedačkami a 15% slevou.

 

Chyták na konec – Proč mezi 15 a % není mezera, když pravidlo číslo 2 zní: “Vždy oddělujte mezerami”? Fígl je v tom, že 15% a 15 % je něco úplně jiného:

15% sleva = patnáctiprocentní sleva

15 % sleva = patnáct procent sleva

 

Jak by tedy měl náš úvodní text správně vypadat?

Na schůzku jsem vyrazil s 15minutovým náskokem. Vzal jsem s sebou 8. verzi chystaného projektu a očekával 100% úspěšnost. Přestože byla zima kolem -5 °C, cestou k mým 5 klientům jsem se trochu zapotil.

Chcete se prezentovat texty, které jsou gramaticky i stylisticky bezchybné, ale pořád v pravidlech tápete? Nechte si je napsat o profesionálů, pro které jsou pravidla a poučky denním chlebem. Dejte nám vědět. Rádi vám s nimi pomůžeme.