Odhalujeme tajné pomocníky copywriterů: Silná prodejní slova

Domácí, záruka, průlom, dárek nebo třeba zdarma. Co ve vás tahle slova vyvolávají? Možná trošku zvědavosti, možná také vůbec nic. Věřte nebo ne, vaše podvědomí je zachycuje. Patří totiž mezi efektivní prodejní slova, která působí podprahově na lidskou psychiku. Proto je má každý copywriter pověšená na nástěnce nad pracovním stolem. A půjčuje si je, kdykoliv je potřeba. Samotná bez kontextu ale neznamenají vůbec nic.

„Objevili jsme průlom v marketingovém prodeji. Pospěšte si a získejte ho zdarma i vy”

A co teď? Přečetli byste si takový článek? Nebo vám to připadá moc laciné?

Prodejní slova totiž hrají trochu na city. A využívají automatické reakce, které zapínají všichni lidé, kteří jsou denně bombardovaní obrovským množstvím informací a podnětů. Zjednodušují si tím život. A usnadňují tím i práci prodejcům a copywriterům.

Asi nejkontroverznejší silné slovo ze všech je zdarma. Část lidí tvrdí, že už jsou k němu zákazníci imunní. Že mu nevěří. Hledají zádrhele. Druhá část má vyzkoušené, že skutečně funguje. Ale ne jen jako slovo. Když nabízíte něco zdarma, musí to být opravdu zdarma. Žádné kličky a vytáčky. Když jste se rozhodli rozdávat, rozdávejte. Nebo to nedělejte vůbec. Důvěru budoucího zákazníka ztratíte jen jednou.

Silná slova, která prodávají, můžeme také rozdělit do několika skupin – podle toho, jaké emoce ve čtenáři vzbudí:

  • Tajemství, čerstvý, domácí, limitovaný, nový nebo ručně. Cítíte tu exkluzivitu? Připadáte si výjimečně?
  • A co třeba pospěšte si, poslední, brzy… Tahle slůvka ve vás mají vyvolat pocit naléhavosti. Reagujte teď, nebo nikdy.
  • Uklidnit vás mají zase slovíčka jako bezpečí, péče, soukromí, jednoduchý, osvědčený, testovaný nebo snadno.
  • A je jich ještě mnohem víc. Stačí trošku zapátrat. Hodí se skvěle do titulků, abyste nalákali čtenáře k rozkliknutí. Otestujte, jak fungují slovíčka jako láska, rodina a zdraví. Uvědomte si, že ale nejdůležitější je myslet na zákazníka. A nešetřit oslovením vy.

Nebojte se používat výrazy jako pravda, omezený, překvapení nebo průlom. Naopak s pojmy, jako je exkluzivní, luxusní, ohromující, oslnivý, senzační a speciální, trochu šetřete. Také patří mezi silná slova, ale působí trochu lacině a bezradně. Méně je tu někdy více.

NÁŠ TIP: Nezapomínejte, že jen shluk užitečných prodejních slov dobrý text neudělá. Musíte dobře vědět, co, komu a proč píšete. Vcítit se do zákazníka, pochopit ho a naservírovat mu text tak, aby se s ním také ztotožnil. Silná prodejní slova vám s tím určitě mohou pomoci.