Jak jsem díky 7 pravidlům skloubila copywriting a mateřskou

Po narození obou mých dětí jsem vydržela vždycky přesně 10 měsíců nepsat. A úplně vždycky mě po této době začaly svrbět prsty, kdykoliv jsem prošla kolem klávesnice. Shodou okolností zrovna v tu chvíli přišly i skvělé nabídky na práci, které se neodmítají. Nemám hlídání, a tak jsem nejdřív netušila, jestli to zvládnu. Postupem času jsem si ale osvojila 7 pravidel, díky kterým jsem spokojená já, mé děti i mí kolegové a klienti.

1. Plánujte, plánujte a plánujte

Na tohle jsem přišla až později, ale pomohlo mi to asi ze všeho nejvíc. Kupte si kalendář, stáhněte aplikaci do mobilu nebo si založte excelovou tabulku. A několik dní dopředu plánujte, kdy přesně, co a jak dlouho budete psát. Jen díky tomu si přestanete vyčítat, že odpočíváte, když jste se ještě ani nepodívali na ty dva články. Nebo že píšete a ve dřezu na vás čeká kopa špinavého nádobí.

2. Pravidelně a často si udělejte čas sama pro sebe

Každý copywriter potřebuje vyvětrat hlavu, než se pustí do nového projektu. A čas pro sebe opravdu není stavění kostek z lega, ani žehlení u televize. Naložte se do vany, zaběhejte si nebo dejte děti na starost tatínkovi a vyrazte si někam ven.

3. Uvelebte se

I copywriterky na mateřské potřebují ke své práci co nejlepší prostředí. Tím je samozřejmě ticho a klid. A ideálně vlastní pracovna. Já nejraději píšu u kuchyňského stolu, když děti spí. Uvařím si kafe a pak mám tu správnou náladu. Někdy ale přijde skvělý nápad, který nepočká. A poznámky si zapisuji se synem na klíně, zatímco dceři pomáhám obléct barbínu.

4. Najděte si koníček

Já vím, určitě už teď s časem šetříte, jak to jde. Ale zrelaxované hlavě to prostě myslí nejlépe. Zkuste objevit zálibu, které se můžete věnovat i s dětmi. Já si třeba sednu na zem v dětském pokoji a šiju. Oblečení mě nebaví, tak jsem se pustila do kostýmů a hraček. Děti mi rády asistují, já si perfektně vyčistím myšlenky a ještě vyrábím něco hezkého pro mé malé neposedy.

5. Užívejte si čas s dětmi

Když se zvednu od klávesnice, mívám mnohem větší chuť si s dětmi pořádně zařádit. Nebo si jen sednout a dívat se, jak si hrají. Vždycky se pak rozplývám, jak jsou oba dokonalí. Díky psaní si dokážu mnohem víc užít každou chviličku s nimi.

6. Požádejte o pomoc

Nestíháte péči o domácnost? Zapojte víc manžela. Nebo si najděte placenou výpomoc. Stejně tak se nebojte najít si hlídání, když nemáte poblíž ochotné babičky. Nemusíte úplně všechno zvládnout sama.

7. Nesnažte se být dokonalé

Tohle pravidlo je sice poslední, ale ze všech nejdůležitější. Fakt. Dokonalost omezte jen na své texty. Zbytek se určitě spokojí s průměrem. Netrapte se tím, že třeba nemáte perfektně naklizeno. Věřte, že to často nemají ani ti, co nepracují.

 

Autor: Zuzka