Svízelná interpunkce: 6 nejčastějších chyb v psaní teček a čárek

Tečky, čárky, otazníky, vykřičníky patří k psanému jazyku stejně jako mletá paprika ke guláši. Bez ní to sice asi půjde, ale takový guláš si za rámeček určitě nedáte. A dost pravděpodobně si uříznete pěknou ostudu. Stejně tak s textem, kde budou interpunkční znaménka tam, kde nemají co dělat. Anebo nebudou vůbec. Znát pravidla psaní interpunkce je v business nebo marketingové komunikaci o to důležitější, protože text je vaše vizitka. Proto si radši přečtěte našich 6 tipů, kde se nejčastěji v interpunkci chybuje. Ať se tomu pro příště vyhnete 😉

1. Před „a, i, ani, nebo“ se čárka nepíše. Nebo jo?

Vzpomínáte si, že nás tohle učili ve škole? Zvláštní je, že je to jedna z mála pouček, kterou si ze základní školy odnáší úplně každý z nás. Něco jako mantra, pamatujeme si ji, i kdyby nás vzbudili o půlnoci. Jenže možná vás překvapí, že tohle pravidlo neplatí vždycky. Chcete důkaz?

U spojky „nebo“ se píše čárka, jestliže jde o takzvaný vylučovací poměr. „Dáte si kávu, nebo čaj?“ Když chcete jedno, nebo druhé a jedná se o různé druhy dané věci, čárku napište. Když jde naopak o poměr slučovací, čárka není potřeba. „Ozvěte se nám telefonicky nebo e-mailem.“ To znamená, že máte dvě možnosti a obě jsou na stejné úrovni.

U spojky „a“ obvykle čárku neuvidíte, ale jsou případy, kdy je potřeba. Například v poměru důsledkovém ve spojení s výrazy „a proto, a tak, a tedy“: „Jsem nemocný, a proto musím zrušit naši schůzku.“

2. Před „ale“ se čárka píše vždycky. Nebo ne?

Popravdě existují situace, kdy se před „ale“ čárka nepíše. Třeba když chcete vyjádřit zvolání a emocionálně ho zabarvit: „To je ale skvělá práce!“. Nebo když nejde o poměr odporovací, kde se dvě věty vzájemně rozporují. V tomto případě, jak vidíte, nestojí nic proti ničemu„Já jsem vám to ale říkal.“ Pouze zdůrazňujete své tvrzení.

3. A co na to věta vedlejší vložená? 

Jedna z nejčastějších chyb, se kterými se setkáváme. A jedna z našich nejoblíbenějších 🙂 O co jde? Představte si, že máte větu: „To zadání, které jste mi měl poslat nedorazilo.“ Vidíte tam chybu? No přiznejte se 😉 Ano, správně, za slovem „poslat“ chybí čárka.

Proč? Je to jednoduché jako facka. Věta „které jste mi měl poslat“ je vložené sdělení a jako takové musí být ohraničené čárkou z obou stran. Protože hlavní věta „to zadání nedorazilo“ jako taková musí pořád zůstat pospolu. Správná verze naší ukázkové věty je tedy: „To zadání, které jste mi měl poslat, nedorazilo.“

4. Uvozovky nejsou dvě čárky vedle sebe

Uvozovky se v psané komunikaci používají rády. A proč ne. Upozorňují na ironii, mohou stát u názvů nebo cizojazyčných výrazů, abyste je odlišili od ostatního textu, a tradičně uvozují citaci. Jak si s nimi ale poradit?

Správně se v češtině píší „takto“. Moderní je používat i obě uvozovky nahoře „takto“. I to může být, pokud si v textu zachováte jednotnost a budete je tímhle stylem psát pokaždé a ve všech textech.

Pro uvozovky dole i nahoře existuje vlastní speciální znak, který najdete na své klávesnici. Spousta lidí o něm ale neví nebo se jim nechce hledat, a tak uvozovky píší ,,takto“ – tedy dvě samostatné čárky vedle sebe. A to je chyba. Zkuste se proto na klávesnici podívat pořádně, opravdu je tam.

5. Trojtečka – smyslná, ale proradná

Výpustka. Takhle se nazývají tři tečky za sebou oficiálně. Dneska tenhle výraz ale nikdo nepoužívá. Trojtečka je přece jednodušší 🙂 I ona má vlastní znak, který napíšete kombinací kláves alt+shift+ů. Pokud tedy píšete tři samostatné tečky vedle sebe, jedná se o chybu. I když ne tak na první pohled zřejmou, jako je to v případě uvozovek.

A kdy se trojtečka používá? Jak už název výpustka napovídá, používáte tohle interpunkční znaménko tam, kde chcete nějaké slovo nebo část sdělení vypustit. Trojtečka má v psaném textu určitě své místo, ale pamatujte na to, že méně je někdy více. Radši s ní šetřete, protože když se v textu objevuje moc často (což je dneska docela populární), působí to, že vlastně nemáte moc co říct.

6. Dám radši 5 vykřičníků, ať to pořádně zdůrazním

Poslední nešvar, který se v psané komunikaci objevuje jako houby po dešti. Ano, vykřičníky nebo otazníky ve více kusech za sebou použít můžete, ale opravdu opatrně. I když to myslíte dobře a chcete jen sdělení zdůraznit, pravda je, že takový text vyznívá velice agresivně a druhou stranu můžete vyděsit, ne-li rovnou naštvat. Copak vy chcete, aby na vás z textu někdo křičel????!!!!

Jestli si nevíte s interpunkcí v textech rady, jsme tu pro vás. Váš text snadno zkoukneme okem korektora 😉 Dejte nám vědět: jsme@copybara.cz.